Wybór domeny na bloga

13 / 100 SEO Score

Plan założenia bloga podróżniczego miałem w głowie od dłuższego czasu – chodzi tu o lata (sporo lat). Pomysłów na nazwę było dużo nawet w 2017 (wpis powstaje chwilę przed 2020) zarejestrowałem „tę wymarzoną”, zainstalowałem WordPress i dodałem klika postów w formie wpisów prywatnych. Ale…

Ale, nie było czasu i weny by tworzyć ten blog. Zawsze coś. Porządkując trochę, życie, przechodząc na pracę 100% zdalną ponownie, postanowiłem wrócić do projektu blog podróżniczy(na tym też postaram się częściej pisać 🙂 ).

Jak wybrać domenę na blog?

Opisywałem już to w wpisie https://www.internetmaker.pl/jak-zalozyc-bloga/#Nazwa_bloga. Opiszę jak ja do tego podszedłem.

Jak wspomniałem miałem już jedną nazwę, którą zarejestrowałem w 2017 i pasowała w moim przekonaniu na blog podróżniczy oraz jest relatywnie prosta do zapamiętania. Jednak to nie na nią postawiłem.

W między czasie, trafiłem na inną prostą nazwę, która bardziej do mnie przemawiała. Nazwa ta jednak, była już wykorzystywana przez jeden czy dwa blogi oraz inne firmy. Nie mniej wyszedłem z założenia, że te przedsięwzięcia są na tyle małe, że uda mi się szybko je zdominować i wyrobić markę.

Domena z rynku wtórnego

Wybrałem domenę, która pojawiał się na sprzedaż. Domena ta jest w domenie .pl – ccTLD (country code top-level domain) i została zarejestrowana w 1999 roku.

Przez ten czas, cały czas znajdowała się tam strona powiązana tematycznie z podróżowaniem (biuro turystyczne).

Wybór domeny na bloga 1
Dane z web.archive.org

Poza nazwą, przy wyborze domeny, ważne dla mnie był jej wiek – mam bardzo dobre doświadczenie z pozycjonowaniem tego typu domen, oraz już podstawowy profil linków do niej.

Wybór domeny na bloga 2
Dane z ahrefs.com

Nowa domena

Jeśli zakładasz po raz pierwszy raz bloga. Nie ma problemu z zakupem nowej domeny bez historii. Może to jednak wydłużyć proces pozycjonowania, ze względu na to, że taka domena nie ma autorytetu w oczach Google.

Na początku domena może zyskać szybko na popularności – zjawisko to nazywa się Fresh Site Bonus, następnie może przez pewien czas (klika miesięcy, nawet rok) trafić do tak zwanej piaskownicy (Sandbox), w tym czasie należy dalej robić „swoje”.

Pozycjonowanie Katowice
Dane z ahrefs.com Przykładowy wykres domeny z Fresh Site Bonus następnie w Sandbox’ie

Rejestracja domeny

Niezmiennie od lat polecam do rejestracji:

  • OVH.pl

Nie polecam, rejestrować domen w promocji za 1 zł + 5 domen gratis. Oszczędzając 8 zł przy rejestracji, przy przedłużaniu stracimy o wiele więcej.

Hostingi, jakie mogę polecić to:

  • mydevil.pl (200 zł brutto  1 rok – rejestrując się z tego linku otrzymasz 20% zniżki, więc za hosting zapłacisz 160 zł brutto)
  • dhosting.pl (246 zł brutto 1 rok – rejestrując się z tego linku otrzymasz 5% zniżki, więc za hosting zapłacisz 233,7 zł brutto)

Jeśli chcesz poznać więcej szczegółów wraz z nazwami domen, zapisz się do newslettera

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *