Optymalizacja obrazów WordPress

Optymalizacja obrazów WordPress

Kompresja czy optymalizacja obrazów wykorzystywanych na naszych stronach WWW jest bardzo ważnym zagadnieniem. Dzięki odpowiednim narzędziom jesteśmy w stanie znacząco zmniejszać rozmiar grafik bez utraty ich jakości. Strona internetowa, której obraz zostały zoptymalizowane jest „lżejsza” czyli pobieramy mniej megabajtów by wczytać jej zawartość a co za tym idzie skraca się czas jej ładowania. Taka strona jest przyjaźniejsza dla użytkowników bo przecież nikt nie chce czekać kilkunastu sekund na wyświetlenie zawartości, dodatkowo może to wpływać na naszą pozycję w wynikach wyszukiwania gdyż jednym z parametrów branych pod uwagę przez Google jest czas ładowania strony.

W poprzednim wpisie opisałem kilka narzędzi on-line służących do optymalizacji obrazów. Ale gdy nasza strona oparta jest na WordPressie, czynność tę możemy zautomatyzować poprzez odpowiednie pluginy, które, po wrzuceniu plików do biblioteki mediów same zajmą się ich optymalizacją.

 1. WP Smush
  Banner WP SmushNajpopularniejsza wtyczka do optymalizacji obrazów. W wersji bezpłatnej:

  • Korzysta z kompresji bezstratnej
  • Umożliwia ustawienie maksymalnego rozmiaru uploadowanego obrazu (pozwoli uniknąć wrzucenia przez użytkownika np. zdjęcia o ogromnych wymiarach)
  • Obsługuje pliki JPEG, PNG oraz GIF
  • Pozwala na automatyczną bądź ręczną optymalizację obrazów
  • Kompresuje tylko obrazy o rozmiarze 1MB i mniejsze
 2. EWWW Image Optimizer
  Banner EWWW Image OptimizerWtyczka ta również używa kompresji bezstratnej, umożliwia optymalizację nowych obrazów jak i tych, które były już w naszej bibliotece przed zainstalowaniem wtyczki. Dodatkowo optymalizuje obrazy m.in takiego pluginu jak NextGen Gallery (pliki te standardowo nie są widoczne w bibliotece mediów WP). Obrazy są optymalizowane na naszym serwerze. Wersja płatna kompresuje obrazy w chmurze.
 3. Kraken Image Optimizer
  Banner Kraken Image OptimizerPlugin ten wymaga od nas rejestracji w serwisie kraken.io (link referencyjny) gdzie uzyskujemy za darmo 100MB quota na testowanie wtyczki. Gdy uznamy, że spełnia ona nasze oczekiwania to możemy skorzystać z płatnych planów. Funkcjonalności:

  • Kompresja stratna jak i bezstratna plików JPEG, PNG oraz GIF i maksymalnym rozmiarze 32MB.
  • Licencja nie jest ograniczona do jednej strony – mając konto możemy korzystać z krakena na wszystkich naszych witrynach.
  • Automatyczna optymalizacja wgrywanych obrazów jak i ich wygenerowanych przez WP miniaturek
  • Ustawienie maksymalnych wymiarów wgrywanego pliku
  • Możliwość zachowania wybranych metadanych EXIF
  • Plugin do gulpa, grunta oraz możliwość optymalizacji poprzez WP-CLI

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Optymalizacja obrazów WordPress 5
Następny:

Kompresja obrazów on-line

Kompresja obrazów on-line