Kompresja obrazów on-line

Bardzo często umieszczamy na naszych stronach internetowych wszelkiego rodzaju zdjęcia i grafiki. Jeśli jest to nasza strona firmowa to pokazujemy nasze biuro/sprzęt/pracowników czy portfolio. Gdy stworzymy jakąś infografikę ta również ląduje na stronie jako obraz. Niejednokrotnie umieszczamy także zdjęcia zajmujące cały ekran czy to do paralaksy czy jako grafika witająca użytkowników zaraz po wejściu na stronę. Zdjęcie o rozmiarach 1920x1200px czy infografika o długości kilku tysięcy pikseli potrafi „ważyć” nawet ponad jeden megabajt a nawet kilka. Co prawda żyjemy w czasach szerokopasmowego dostępu do Internetu w naszych domach i Internetu LTE w naszych urządzeniach mobilnych, ale pobranie kilku megabajtów i tak zajmuje trochę czasu. Tutaj pojawia się pewien problem gdyż nie chcemy zrezygnować ze zdjęć ale jednocześnie nie chcemy by nasza strona ładowała się kilkanaście sekund (chyba każdy z nas irytuje się gdy strona, którą odwiedzamy nie jest widoczna po maksymalnie kilku sekundach).

Na szczęście istnieją narzędzia, które potrafią zmniejszyć rozmiar naszych zdjęć czy grafik i to niekiedy nawet do 80%. Ich działanie polega na usunięciu metadanych dołączanych do obrazu przez aparaty fotograficzne czy programy graficzne (przykładowo metadane zdjęcia z aparatu zawierają nawet informacje czy do zdjęcia została użyta lampa błyskowa, na naszej stronie ta informacja jest kompletnie zbędna) a także zastosowanie algorytmów kompresji stratnej lub bezstratnej.  Dzięki temu przy niezauważalnej lub praktycznie niezauważalnej utracie jakości możemy znacząco zmniejszyć rozmiar naszego obrazu. A skoro obraz „waży” mniej to potrzebny jest krótszy czas na jego pobranie a co za tym idzie uzyskujemy szybsze załadowanie się naszej strony.

Poniżej przedstawiam listę trzech kompresorów on-line.

 1. Compressor.io – Narzędzie, które nie pozwala na kompresowanie wielu plików na raz ani zmiany poziomu kompresji ale, nie wiem dlaczego korzystam z niego najczęściej;)
  compressor-compressor
 2. Compressnow.com – pozwala na kompresję wielu obrazów na raz oraz posiada suwak do określenia poziomu kompresji
  compressnow-compressor
 3. Optimizilla.com – pozwala na kompresję wielu obrazów na raz oraz posiada suwak pozwalający na określenie z ilu kolorów ma się składać skompresowany obrazek.
  optimizilla-compressor

Własny kolor paska adresu w mobilnym Chrome

Mobilna wersja przeglądarki Chrome dla systemu Android posiada bardzo fajną funkcjonalność, która pozwala na zmianę koloru paska adresu na dowolny, wybrany przez nas. Po wczytaniu strony pasek może przyjąć kolor, na przykład, nagłówka naszej strony co tworzy efekt całości z przeglądarką.

Kolorowy pasek adresu Chome

Uzyskanie tego efektu jest bardzo proste. Wystarczy jedna linijka kodu dodana do sekcji <head> naszej strony.
<meta name="theme-color" content="#4a148c">
Gdzie #4a148c zamieniamy na wybrany przez nas kolor.

Przyspiesz swoją stronę z HTTP/2

Nie dawno miała miejsce premiera nowej wersji protokołu HTTP czyli HTTP/2. Poprzednia wersja (HTTP 1.1) weszła w życie w 1997 roku i jest używana do dzisiaj.

Głównymi różnicami są m.in:

 • Ograniczenie ilości połączeń TCP potrzebnych do pobrania całej zawartości strony.
  http2-multiplexing
  Źródło: cloudflare.com
 • Server Push czyli wysyłanie komponentów zanim przeglądarka o nie poprosi.
  http2-server-push
  Źródło: cloudflare.com
 • Priorytety pobieranej treści. Jest to mechanizm przeglądarki pozwalający jej na ustalenie jakie zasoby będzie potrzebowała w jakiej kolejności. Oznacza to, że przykładowo najpierw zostanie pobrany HTML, następnie style a na koniec skrypty JS.
 • Kompresowanie nagłówków. Każde zapytanie wiąże się z wysłaniem nagłówków HTTP. Protokół w wersji 1.1 nie pozwalał na ich kompresję co powodowało wysyłanie kilkuset bitów do kilobajta w każdym żądaniu. Algorytm HPACK pozwala na skompresowanie nagłówków o 80-85% powodując znaczny spadek czasu ładowania strony.

Ale przejdźmy do konkretów, czyli do tego jak szybko i łatwo skorzystać z dobrodziejstw HTTP/2 i przyspieszyć ładowanie strony.

Po pierwsze kilka słów o wymaganiach:

 • W założeniu HTTP/2 nie wymaga by strona miała certyfikat. Niestety wszystkie obecne na rynku przeglądarki go wymagają. (http://caniuse.com/#search=http2).
 • Jeśli nasza strona posiada certyfikat czyli jej adres zaczyna się od „https://” to musimy sprawdzić czy serwer naszego hostingodawcy jest już przystosowany do obsługi HTTP/2 (https://tools.keycdn.com/http2-test).
 • Jeśli nie mamy certyfikatu lub nasz hosting nie wspiera HTTP/2 to polecam skorzystać z platformy cloudflare.com. Jest to CDN czyli serwis, który „kopiuje” naszą stronę na swoje chmury i serwuje je użytkownikom z tej, do której użytkownik ma najbliżej. Dodatkowo oferują oni darmowy certyfikat SSL, ochronę przed atakami czy kompresję plików. Opis jak skonfigurować Cloudflare z WordPressem znajdziecie tutaj -> https://www.marketingowy.net/konfiguracja-cloudflare-wordpress/

Ja korzystam z platformy Cloudflare, więc poniższe testy i ustawienia są wykonywanie właśnie na niej.

Na początek może przykład aby od razu zobrazować co można uzyskać z HTTP/2

Przed optymalizacją:
kursbootstrap-after-preload-3Po optymalizacji:
kursbootstrap-after-preload-2Jak widzicie czas ładowania spadł z 3,7s do 1,6s i ilość zapytań spadła o połowę. Co widać na poniższych wykresach. (te skoki są spowodowane odświeżaniem cache na serwerach cloudflare i kombinowaniem z ustawieniami)
kursbootstrap-after-preload

Jak widzicie, gra jest warta świeczki bo niewielkim nakładem pracy otrzymaliśmy ponad dwukrotny spadek czasu ładowania. W uzyskaniu wyniku pomogło nam zastosowanie Server Push czyli wysłanie wybranych zasobów zanim poprosi o nie sama przeglądarka.

Cloudflare pozwala na korzystanie z Server Push ale musimy je o tym poinformować. Co najlepsze, możemy to zrobić nie ingerując kompletnie w kod strony. Wykorzystamy do tego plik .htaccess

Aby skorzystać z Server push musimy w naszym pliku .htaccess dopisać kilka reguł, które mówią serwerowi, jaki pliki ma wysłać. Korzystamy wtedy z zapisu:

Gdzie w sekcji

możemy skorzystać z następujących parametrów:

consumer Preload directive
<audio>, <video> <link rel=preload as=media href=...>
<script>, Worker’s
importScripts
<link rel=preload as=script href=...>
<link rel=stylesheet>, CSS @import <link rel=preload as=style href=...>
CSS @font-face <link rel=preload as=font href=...>
<img>, <picture>, srcset, imageset <link rel=preload as=image href=...>
SVG’s <image>, CSS *-image <link rel=preload as=image href=...>
XHR, fetch <link rel=preload href=...>
Worker, SharedWorker <link rel=preload as=worker href=...>
<embed> <link rel=preload as=embed href=...>
<object> <link rel=preload as=object href=...>
<iframe>, <frame> <link rel=preload as=document
href=...>

Czyli przykładowo gdy chcemy wysłać plik CSS, JS i obraz nasz zapis w .htaccess będzie następujący:

Należy pamiętać o podawaniu ścieżek względnych czyli z pominięciem adresu naszej witryny. Dodatkowo wszystkie zasoby muszą znajdować się na naszym serwerze.

Teraz kwestia tego, jakie pliki wysyłać za pomocą server Push. Wysyłamy tylko pliki, które wczytują się na wszystkich podstronach a nie tylko na wybranej. Nie chcemy przecież pobierać za każdym razem wszystkich obrazów z galerii gdy użytkownik przegląda pozostałe strony ale na przykład możemy pobrać logo gdyż te jest zawsze w nagłówku każdej naszej podstrony.

Skąd mamy się dowiedzieć jakie pliki są wczytywane? Tutaj istnieje kilka rozwiązań. Można na przykład wyświetlić sobie źródło strony (ctrl + u w Chrome) i szukać plików z rozszerzeniem *.css, *.js czy obrazów. Można otworzyć sobie narzędzia developerskie (F12 w Chrome) i w sekcji Sources wybrać swoją domenę i zobaczyć co się z niej pobierało. Możemy także wejść na stronę do testowania prędkości naszej witryny jak na przykład https://gtmetrix.com i po przeprowadzeniu testu kliknąć w zakładkę Waterfall, w której znajdziemy rozpiskę pobieranych stylów, skryptów czy obrazów.

Poniżej jeszcze jeden przykład, myślę, że na wykresie dość wyraźnie widać miejsce w którym został skonfigurowany Server Push. Czas ładowania spadł z 17 do 3 sekund ale pamiętajcie, że optymalizacja strony to złożone zagadnienie i samo HTTP/2 nie czyni cudów.

tp-1Pochwalcie się swoimi wynikami w komentarzach!

Cheat sheet / wyszukiwarka Bootstrap

Bootstrap jest zbiorem gotowych klas ułatwiającym tworzenie responsywnych stron WWW.
Dokumentacja Bootstrapa jest bardzo czytelna ale brakuje jej jednej, ważnej rzeczy – wyszukiwarki.
Nie znając dokumentacji na pamięć nie jest łatwo znaleźć poszukiwany element. Tutaj z pomocą przychodzi strona https://cheatsheet.kursbootstrap.pl/ która umożliwia wyszukiwanie po nazwie elementu bądź po jego klasie.

Dodatkowe komponenty dla Bootstrap do wykorzystania na Waszych stronach

Bootstrap jest frameworkiem który pomaga nam w tworzeniu responsywnych stron internetowych. Strony RWD są przystosowane do wyświetlania na urządzeniach mobilnych. Możliwości dostosowania Bootstrapa są właściwie nieograniczone. Dostosowuje nie tylko ogólną strukturę i wygląd ale również najmniejsze stylizowane elementy. Na tej stronie bootsnipp.com znajdą państwo wiele przykładów takich modyfikacji wraz z kodami źródłowymi.